O čem přemýšlet před koupí psa?

Už když jsme byli malí a žadonili u rodičů, že chceme psa nám bylo opakováno, že pes je starost. Ano, pes je živá bytost a není to jen o mazlení. Potřebuje každodenní péči a starostlivost. Než si psa pořídíte pečlivě si rozmyslete, zda psa zvládnete časově i finančně. Zhodnotili jste, že na pejska máme dost času i to zvládnete peněžně? Začíná rozhodování a vybírání toho pravého pejska. Vše se také odvíjí od vašich předchozích zkušeností s chovem psů.

pes

Kde bude žít a kde žijete vy?

Je rozdíl, zda bydlíte v bytě ve městě či v rodinném domku s velkou zahradou. Je jasné, že hyperaktivní pes nebude žít v garsonce, nebo do bytu si nepořídíte bernardýna. Pokud jste rozhodnutí, že u vás pes bude bydlet na zahradě, nepořídíte si mopse, který je zvyklý na blaho domova nebo čivavu, která by venkovní počasí nezvládla. Toužíte po větším psovi, ale žijete v bytě? Nesmutněte i takové kompromisy lze zvládnou, jen budete muset více dbát na pohybu venku.

Chcete psa s papíry nebo útulkového voříška?

Je jasné, že při výběru psa z útulku nebude muset vynaložit takové finanční prostředky, a navíc utvoříte domov pro osamoceného pejska. Mnohdy si však útulkoví přírůstci zažili hodně a jejich chování může být agresivnější, od.tažitější nebo nevyzpytatelnější. Na malé roztomilá štěňata v útulcích narazíte zřídka. Zatímco když koupíte „papírového psa“, pořizujete si většinou štěňátka přímo z chovných stanic. Další výhodou čistokrevnosti jsou dané charakteristiky plemena – jak v chování, tak v charakteru. Předem budete vědět i náročnost na chov či vzhled dospělého jedince.

pes

Roztomilé štěně nebo dospělého psa?

Věk je dalším faktorem rozhodování. Je jasné, že když si domů přivedete dospěláka, připravili jste se o dávku roztomilosti. Na druhou stranu dospělí psi již mívají minimální výcvik, a tak se vám nestane, že budete mít loužičku uprostřed obýváku.

Holka nebo kluk?

Kolují různé fámy o povaze psa související s pohlavím. Takové informace nejsou nikde potvrzené. Záleží tedy jen na vašich preferencích. S fenou se pojí období hárání či případné nechtěné březosti.