Zazimujeme rekreační chatku

Zanesený okap musíte vyčistit, což je samozřejmost. A pokud nechcete, aby se vám v zimě při zamrznutí roztrhla i spádová roura tak ji musíte vyčistit rovněž. Při pracích na okapech můžete zkusit nainstalovat na okapové svody jemné pletivo. Buď zakoupíte speciální, nebo se je můžete pokusit vyrobit pomocí pletiva na dvířka králíkárny.
plot u chaty
Určitě musíme vylézt i na střechu a opravit nedržící krytinu. Pokud by se pod ní dostala voda a pokud by zamrzla, mohla by podstatně poškodit celou střechu. Nejen že by se uvolnilo místo pro další průnik vody, ale mohlo by dojít k poškození celé konstrukce střechy. Na přichycení plechové krytiny používáme speciální vruty takzvané „Texy“. Jsou opatřeny plastovou podložkou, která zamezí prosáknutí vody dírou kolem vrutu. U střechy vždy zásadně platí, že čím menší sklon střechy, tím důkladněji musíme vše utěsňovat.
Pokud máme střechu a okapy připraveny na zimu, pustíme se do dalších přípravných prací. Nejdříve uklidíme ze zahrady vše, co není nějak pevně spojeno se zemí. Zahradní nábytek, houpačky, slunečníky, solární sprchu. Přes citlivé rostliny přetáhneme propustnou folii, kmínky stromků obalíme proti okusu od divoké zvěře. Zvláště srnky a zajíci dokáží vyprodukovat značné škody. Pokud máme nějakou kůlnu, pečlivě ji uzamkneme a promažeme zámek proti zrezivění.
trávník před chatou
V samotné chatce vypustíme všechnu vodu z vodovodů i z nádržky záchodu. Samozřejmě nejdříve uzavřeme hlavní přívodní ventil. Pokud zůstala nějaká voda v záchodové míse, zkusíme ji vysušit pomocí hader. Pokud se nám to nedaří, nasypeme do ní sůl. Podle koncentrace soli ve vodě snížíme bod zamrznutí. Pokud je vaše chatička v nějaké horské oblasti, nemusí však toto opatření stačit.
Zkontroluje zámky a panty u oken a dveří. Uzavřeme a zevnitř uzamkneme všechny okenice. Z chatky odneseme všechny cennější předměty jako televize, elektronika, alkohol. Po uzamknutí dveří, zamkneme ještě bezpečnostní závoru, případně pevný kryt dveří. Zámky opět promažeme. Pokud někdo v sousedství se na zimu nestěhuje, požádejte jej o laskavý, sousedský dozor. I proto se vyplatí pěstovat dobré sousedské vztahy. Tak na to dbejte.