Co možná nevíte o trampolínách

Malou, nebo velkou? Čím větší je průměr odrazové plochy, tím větší výšky výskoku je možno dosáhnout. Skákání na trampolíně je také sportovní disciplínou a zdatný atlet dokáže vyskočit až do desetimetrové výšky. Pokud byste chtěli provádět salta, výkruty a přemety, musíte začínat postupně a pod vedením zkušeného trenéra, nikoliv sami na vašem domácím nářadí. Obecně se malé průměry dopadových ploch využívají pro kondiční cvičení a posilování, velké průměry pro sportovce, nebo pro dětské skotačení s kamarády.
skákání při západu slunce

Kondiční trénink

Nemusíte se trápit pravidelným běháním po ulici nebo asfaltové cyklostezce podél řeky, či na atletické dráze, kde vás měří pohledy kolemjdoucí. Uzavřete se v soukromí a nepozorováni si užívejte toho zvláštního pohybu, kdy je vaším společníkem pouhá gravitace. Ta totiž při výskoku navodí i chvilkový stav beztíže, uvede vás doslova do transu. Kdo skákání jednou vyzkoušel, rád se k němu vrací . I docela nenáročné poskakování zaměstná většinu svalových partií, rozproudí lymfu a posílí krevní oběh a srdeční činnost. Říká se, že deset minut na trampolíně se vyrovná půl hodině kondičního běhu.

Výstelky kloubů

Děti a mladiství většinou považují dostatek energie, ohebnost těla a dostatečně funkční klouby za samozřejmost. Vlivem přibývajícího věku se však tělesná schránka opotřebuje, stárne. Záleží na mnoha faktorech, jak rychle, a do jaké míry. Někdo je svěží a vitální i po šedesátce, někdo stárne rychleji. Jedním z prvních vážných příznaků stárnutí je degradace kloubní výstelky. Může vás postihnout dokonce i ve třiceti letech a výrazně tomu napomáhají ti, kteří kromě špatné životosprávy, nedostatku spánku a stresu přetěžují tělo nadměrným cvičením, zejména silovými sporty bez dostatečné regenerace.
Výhodou trampolíny je zajištění dostatečného pohybu, aniž by byly vaše klouby příliš namáhány. Z tohoto důvodu se doporučuje i starším lidem a těm, které trápí artróza, zejména kolenních a kyčelních kloubů.
zahradní trampolína

Jak se obléci

Poměrně častá otázka, která se objevuje na Internetu v různých diskusích. Vyslovují ji lidé, kteří se obávají odřenin a popálenin o dopadovou plochu, možná po zkušenostech z některého tělocvičného nářadí.
Na to je jednoduchá odpověď. Můžete cvičit třeba i nazí, pokud vás to bude bavit a nikoho tím neuvedete do rozpaků nebo nepohoršíte. Žádné odřeniny nehrozí. Asi vás napadne, že skákat v plesových šatech a v pánském smokingu by byla zajímavá recese, stejně jako volná guma u trenýrek, která je při výskoku popustí do úrovně kolen. Ale teď vážně – oblékejte se do pohodlných tepláků nebo krátkých kalhot a trička. A pohybujte se na odrazové ploše zásadně bosými chodidly. V ponožkách a v botách to poměrně zrádně podkluzuje a můžete si dokonce přivodit nepříjemný úraz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup